Tavaszi láz

2024.03.16


Kedves tavaszvárók, jó hírrel szolgálhatunk: itt a tavasz, végérvényesen.

Már a szó hallatán is izgatottnak érezhetjük magunkat, tele azzal a bizonyos nyüzsgő energiával, amely ebben az évszakban tetőzik. Legtöbbször alig várjuk, hogy kicsit felvidítson minket, mert túl régóta hozzászoktunk a téli időszámításhoz, s végre kora reggel újra világos lesz, és egészen késő délutánig süt a nap. Elkezdjük érezni a késztetést, hogy lendületbe jöjjünk, hogy egy kis izgalmat vigyünk a mindennapokba, felfrissüljünk, megújuljunk, feltöltődjünk, felpezsdüljünk, újrakezdjük, felvegyük ismét a ritmust. Remélhetőleg ezt a nyughatatlan energiát a javunkra tudjuk fordítani.

A tavaszi láz, ahogy nevezzük, azonban sokkal összetettebb. 

Ez az évnek az a szakasza, amikor a belső biológiai rendszerünk valóban felpörög, és ennek az eredményét érezzük. A neurotranszmitter szintek, a transzmembrán fehérje receptorok sűrűsége, a hormonális egyensúly és az alapanyagcsere mind szezonális változást mutatnak. Megnő az energiaszintünk, amit nem szabad és nem is lehet figyelmen kívül hagyni.

Ezért azt javasoljuk, hogy hangolódjunk rá időben a bennünk zajló folyamatokra, és próbáljuk meg a kezünkbe venni az irányítást. Mert sajnos egyébként a tavasz lendülete akár át is fordulhat. S bár gyakran várjuk a ilyenkor magától értetődően a boldogság érzését, mégsem ez az egyetlen lehetséges következmény. 

A felszabaduló energia olykor ugyanis inkább felkavaró, mint sem motiváló. Jól lehet ha nem vigyázunk, a végén úgy érezhetjük, hogy sokfelé sodródunk, már-már zavaróan, magunknak olykor talán ellentmondva is, a céltudatosságunkat hiányolva. Talán te is úgy érzed, hogy valaminek a határán vagy, de pontosan minek a határán?!

Az érzelmi diszkomfort érzet, sőt a kétségbeesettség is fokozódhat ebben az időszakban.

Legyünk hát tudatosak, hogy könnyebben léphessünk át a tavaszba. S ha az átmenet érzékeny pont számunkra – ha ilyenkor hajlamosak vagyunk szorongásra vagy nyugtalanságra -, akkor lépjünk egy lépést hátra, és készítsük el a személyes tervünket, hogyan fogunk ilyenkor jobban odafigyelni magunkra.

Talán hajlamosak vagyunk túlzásba esni és akár megterhelhetjük magunkat azzal, hogy túl sokat edzünk, amint kisüt a nap. Érdemes hát előre megtervezni egy kiegyensúlyozott mozgásrutint, ahelyett hogy túl nagy tempóban, túl sokat edzenénk. Vagy csendesedjünk el és használjuk az irodalomterápiát önreflexiónk növelésére. S ha már elcsendesülés, az autogén tréning vagy a mindfulness elkezdése sosem késő. A szükséges – és nem túlzásba vitt – tavaszi nagytakarítás pedig szintén kedvezően hathat mentális jóllétünkre.

Érdemes még a tavasz kezdete előtt átgondolni, hogyan érezzük magunkat az évszakváltással kapcsolatban. Szeretjük a tavaszt, az évnek ezt az időszakát, amikor a napfény jóval erőteljesebben süt. Még ha havazik is, tudjuk, hogy nem tart sokáig, s a hideg most már nem marad sokáig. Hamarosan kibújnak a levelek, virágba borul minden.

A nagy séták, a szabadtéri edzések, a jó levegőn való programok során pedig mi magunk is újratöltődünk. Persze csak mértékkel, jól átgondolva, ahogy fentebb is írtuk.

forrás