Végre, neurofeedback terápia Pécsett!

2024.04.16

Szerettük volna, ha a Rovienne Pszichológiai Központban modern és korszerű eljárásokkal tudunk a fejlődni, gyógyulni vágyók szolgálatára lenni a klasszikus pszichológusi ellátási formák mellett. Több forrásból is tájékozódtunk, és végül a neurofeedback mellett tettük le a voksunkat.

Hogy miért? Számos előnye van, például hogy széles körben alkalmazható, vagy hogy non-invazív eljárás, de a legfontosabb: tudományosan is bizonyított, hogy hatékony (evidence-based) módszerről van szó egyes zavarok esetében.


Neurofeedback

A neurofeedback egy modern speciális agytréning, mely során az agyhullámok mérésével és visszacsatoló (feedback) jelek segítségével tanítjuk meg az agyat optimálisabb és hatékonyabb működésre, mindennek az alapja a pszichológiában is ismert operáns kondícionálás.

Az agyhullámok mintázatában felfedezhető eltérések sok esetben összefüggésbe hozhatók különböző pszichés és idegrendszeri betegségekkel. A neurofeedback tréning által ezen eltérések korrigálhatók, s mindez lehetővé teszi az adott betegségekhez társuló tünetek javulását, akár megszűnését is.

Röviden az agyhullámokról

A hajas fejbőrre felhelyezett elektródák segítségével az EEG rögzíteni tudja az agykéregben található idegsejtek (pontosabban piramissejtek) elektromos aktivitását, mely a számítógépen hullámmintázat formájában jelenik meg.
Az így kapott görbék lesznek az úgynevezett agyhullámok, melyek különböző frekvenciatartományokban működnek, és különböző kognitív állapotokkal hozhatóak összefüggésbe. Az egyes agyhullámok előfordulásának mértéke és aránya minden egyénnél sajátos képet mutat, lesznek azonban olyan optimálistól való eltérések, melyek adott kórképekkel hozhatóak kapcsolatba.

A béta agyhullámok (15-35 Hz) az éber állapotunkban észlelhetők, amikor mentálisan aktívak vagyunk, figyelmünk, koncentrációnk ép. Ezen belül az ún. Béta 1 vagy Low Béta (15-18 Hz) agyhullám az aktív figyelmi fókuszhoz kapcsolható, míg a High Béta (21-35 Hz) hullámok magas szorongást, egy "feszült" figyelmet, az idegrendszer túlterheltségét jelzik.

Az SMR agyhullám (12-15 Hz) a szellemi éberség és a fizikális ellazulás állapotát jelzi. Egy nyugodt figyelmi fókusz esetében figyelhetőek meg.

Az alfa agyhullám (8-12 Hz) a nyugodt, relaxált állapotra jellemzők, az alvás és az ébrenlét átmenetét, az agy pihenő, nyugalmi állapotához köthető.

A théta agyhullámok (4-8 Hz) az alvás, a mély meditáció és a teljes nyugalmi állapotban dominálnak, kreativitásunkhoz, tudattalanunkhoz itt férünk hozzá. Itt zajlik továbbá a rövidtávú memóriából a hosszú távú memóriába való beépülés is az információknak.

A delta agyhullámok (1-4 Hz) a mély alvásra jellemző hullámok, amelyek éber állapotban nem jelentkezhetnek. Ekkor történik szervezetünk regenerálódása. Mélyen tudattalan állapot.

Mindegyik agyhullámnak megvan a maga szerepe, mindegyik működésére szükségünk van. Például amikor pihenünk, vagy álmossá válunk, akkor a lassú hullámoké a szerep. Azonban bizonyos kórképeknél, mint az ADD (figyelemzavar), epilepsziában és krónikus fáradtság ezek a lassú agyhullámok (delta, théta, alfa) aránya jelentősen megnövekedik az egészségeshez képest. Ugyanígy a tanulási nehézségeknél főleg a pihenő állapotra jellemző agyhullámok dominálnak, holott éber állapotra lenne szüksége az idegrendszernek. Figyelmetlenség, szórakozottság és álmodozás az ADHD tüneteihez tartoznak, ilyenkor a théta hullámok szaporodnak fel.

A neurofeedback terápia egy olyan fájdalommentes, non-invazív korszerű eljárás, amellyel egy tudatos kontroll alakítható ki az idegrendszer és az agy működése felett.
A cél, hogy a tréningek során elsajátított optimális agyműködést a való életben, a kívánt helyzetekben egymaga tudatosan előidézze, és hasznosítsa, gondoljunk egy vizsgára, versenyre, fontos üzleti tárgyalásra, vagy sport mérkőzésre.


A neurofeedback tréningeken belül több módszert különböztethetünk meg, jelenleg a Központban az Amplitúdó (Frequency Band) tréninget végzünk, mely során a különböző frekvenciatartományok (agyhullámok) amplitúdóját csökkentjük vagy növeljük, az operáns kondícionálás segítségével.

Milyen esetekben lehet hatékony?

A neurofeedback tréninget rendkívül széles körben lehet alkalmazni. Egyrészről neurológiai területet érintve krónikus fejfájás, migrén, epilepszia esetében javasolható. Pszichiátriai területen olyan komplex zavaroknál lehet hatékony, mint a szorongás, poszttraumás stressz- szindróma, depresszió, alvászavar, krónikus stressz, valamint az ADHD, autizmus spektrumzavar kezelésében is bizonyítottan hatékony eljárás. A neurofeedback terápia egészséges személyek esetén is ugyanúgy használható, mivel a tréning nagy mértékben fejleszti a kognitív funkciókat, erősíti a memóriát, így elősegíti teljesítményünk maximalizálását. Alkalmazható például versenyzők, sportolók, vagy akár vezetők esetében is, akik szeretnék magukból a legjobbat kihozni.

Gyermekeknél jól alkalmazható tehát figyelemzavar, hiperaktivitás, viselkedészavar, szorongásos zavar, tanulási zavar, koncentrációs nehézség, autizmus spektrumzavar, beszédzavar esetében, de fejleszthető vele a kreativitás, relaxáltság, stresszkezelés is.

Felnőtteknél leggyakrabban az ADHD tünetei javíthatók, mint a figyelemzavar, impulzuskontroll nehezítettség, memóriadeficitek, szellemi fáradtság, valamint hatékony lehet szorongásos kórképeknél, poszttraumás stressz-szindrómánál, alvászavarnál, krónikus fejfájásnál, fájdalomnál, fáradtságnál, migrénnél, viselkedéses zavarnál. Jól fokozható a teljesítmény vele, a vizsgákra és versenyekre való felkészülés szintúgy, és stresszkezelésnél is alkalmazható.

Csapatban az erő

A pécsi Rovienne csapata hisz a komplex ellátás erejében. A Központban pszichiáter szakorvosok, felnőtt-, és gyermek klinikai szakpszichológusok, tanácsadó szakpszichológusok dolgoznak, emellett gyógypedagógiai és logopédiai fejlesztések zajlanak.

Bárki biztonságban érezheti magát, hiszen szükség szerint a hozott probléma kapcsán teljes körű ellátást tudunk biztosítani a Központon belül, kiegészítve egymás munkáját a leggyorsabb és leghatékonyabb ellátás érdekében.

NFT tréninget kizárólag speciálisan képzett szakember végezhet, megfelelő egészségügyi ismeretekkel. Fontos hangsúlyozni, hogy a neurofeedback egy kiegészítő eljárás, tehát nem helyettesítheti a szakorvosi, vagy pszichológiai kivizsgálást, kezelést.
Fontos, hogy fennálló szomatikus betegség esetén a gondozóorvos jóváhagyja páciense kiegészítő terápiáját, csak így vállaljuk felelősségteljesen a tréningeket!

Érdekli a neurofeedback tréningünk? Töltse ki egyszerűen a kapcsolati űrlapunkat, felvesszük Önnel a kapcsolat!