Neurofeedback a gyakorlatban – hogy néz ki egy tréning pontosan?
Korábbi bejegyzésünkben arról írtunk, hogy mi is pontosan a neurofeedback terápia, és miért gondoljuk egy szuper modern, széles körben is (szakmailag megfontoltan) alkalmazható kiegészítő eljárásnak. A lelkes előkészületek után Pécsett így nálunk is elérhető a NFT terápia, 2024 májusától.
Központunkban Amplitúdó (Frequency Band)
tréninget végzünk, és csakis csúcsminőségű orvostechnikai eszközzel, a Nexus -
10 MKII - EEG biofeedback rendszerrel dolgozunk.

A tréninget Lőrinc Sára okleves pszichológus végzi, aki évek óta a PTE KK Orvosi Genetikai Intézetében tevékenykedik.
Hogyan lehet jelentkezni hozzánk?
Minden esetben egy előzetes konzultáció szükséges a tréning megkezdése előtt, mely a következőképpen zajlik.
Felnőttek esetében
Az első találkozás során egy állapotfelmérésre és az anamnézis felvételére kerül sor a klienssel, mely kb. 60 percet vesz igénybe, tartalma: egyrészt EEG bemérés 10 ponton, minden agylebeny felett a Nexus- 10 MKII – EEG Biofeedback eszköz segítségével; másrészt részletes anamnézis kitöltése. A felmérés során a fejbőrre elektródákat helyezünk, mely által képesek vagyunk megállapítani a kliens különböző agyhullámai (Delta, Théta, Alfa, SMR, Béta 1 és High Béta) milyen mennyiségben és arányba fordulnak elő.
A második találkozás alkalmával átbeszéljük a klienssel a műszeres vizsgálat eredményeit, tájékoztatjuk a klienst az állapotáról, a neurofeedback tréning módszeréről, a tréning folyamatáról, valamint közösen meghatározzuk a kezelési célokat. A műszeres vizsgálat és az anamnézis alapján javaslatot teszünk tréningre, és részletesen ismertetjük a javasolt kezelési tervet. Szükség esetén a tanácsadó javaslatot tesz további szakemberek, szakintézmények bevonására. A kliens számára a mért eredményeket pdf. formátumban, e-mailben küldjük ki.
Gyermekek esetében
1. Az első találkozás során egy állapotfelmérésre kerül sor a gyermekkel, mely kb. 30-40 percet vesz igénybe, tartalma: EEG bemérés 10 ponton, minden agylebeny felett a Nexus- 10 MKII – EEG Biofeedback eszköz segítségével. A felmérés során a fejbőrre elektródákat helyezünk, mely által képesek vagyunk megállapítani a kliens különböző agyhullámai (Delta, Théta, Alfa, SMR, Béta 1 és High Béta) milyen mennyiségben és arányba fordulnak elő.
2. A második találkozás alkalmával a szülővel való elbeszélgetés, a szülő panaszainak és a gyermek tüneteinek átbeszélése, valamint anamnézis felvétele zajlik, mely kb. 60 percet vesz igénybe. A konzultáció végén a szülővel átbeszéljük a gyermekkel elvégzett állapotfelmérés kiértékelésének eredményeit, tájékoztatjuk a szülőt a neurofeedback tréning módszeréről, a tréning folyamatáról, valamint átbeszéljük a kezelési célokat, és a szülő által felvetett további kérdéseket. A műszeres vizsgálat és az anamnézis alapján javaslatot teszünk tréningre, és részletesen ismertetjük a javasolt kezelési tervet. Szükség esetén a tanácsadó javaslatot tesz további szakemberek, szakintézmények bevonására. A szülők a mért eredményeket pdf. formátumban, e-mailen kapják meg.
Tekintse meg lépésről-lépésre a tréning folyamatát!
A tréning folyamata
A Megbízási Szerződésben foglaltak szerint, az abban meghatározott keretek szerint megkezdődnek a tréningek.
A tréning sikeressége érdekében fontos a rendszeresség, ezért a kívánt terápiás hatás elérése érdekében minimum 20, maximum 40 alkalom javasolt. A tréning alkalmak gyakorisága esetében heti 2 alkalom ajánlott.
Az egyes tréningek kb. 40 percet vesznek igénybe, így 1 – 1 alkalom 60 percet vesz igénybe.
A neurofeedback tréning során, a fejre helyezett elektródák rögzítik az agyhullámokat, melyek az aktívan működő agyból származnak. Az állapotfelmérés során azonosított eltéréseket a tréning során az ideális működés felé tereljük egy nagyon egyszerű módszer segítségével. A speciális számítógép segítségével azonnal visszajelzést küldünk az agynak (hangokkal és mozgó képekkel), amikor az ideális agyhullámokat produkálja, illetve hogyha a nem kívánt tartományokat termeli. Így képesek vagyunk csökkenteni azokat az agyhullámokat melyek alacsony agyi működéssel járnak együtt, valamint növelni azokat melyek az agyunk tudatosabb működéséért felelősek.
Milyen esetekben lehet alkalmazni a módszert?
Gyermekeknél jól alkalmazható figyelemzavar, hiperaktivitás, viselkedészavar, szorongásos zavar, tanulási zavar, koncentrációs nehézség, autizmus spektrumzavar, beszédzavar esetében, de fejleszthető vele a kreativitás, relaxáltság, stresszkezelés is.
Felnőtteknél leggyakrabban az ADHD tünetei javíthatók, mint a figyelemzavar, impulzuskontroll nehezítettség, memóriadeficitek, szellemi fáradtság, valamint hatékony lehet szorongásos kórképeknél, poszttraumás stressz-szindrómánál, alvászavarnál, krónikus fejfájásnál, fájdalomnál, fáradtságnál, migrénnél, viselkedéses zavarnál. Jól fokozható a teljesítmény vele, a vizsgákra és versenyekre való felkészülés szintúgy, és stresszkezelésnél is alkalmazható.