Lelki egészség világnapja

2023.10.10

Október 10. a lelki egészség világnapja, amely egy remek lehetőség annak áttekintésére, mit is tehetünk mentális jóllétünk fejlesztésére, megőrzésére.

A mai felgyorsult világban hajlamosak vagyunk mentális jóllétünkre csak akkor figyelmet fordítani, amikor már problémánk, nehézségünk van, – pedig egy kis odafigyeléssel és rendszeres, tudatos gyakorlással hosszú távon sokat tehetünk magunkért.

WHO definíciója szerint a lelki egészség a jóllét olyan foka, amelyen az egyén megvalósítja képességeit, meg tud küzdeni az élet mindennapos nehézségeivel, eredménnyel és gyümölcsözően képes dolgozni, valamint hozzá tud járulni saját közösségéhez.

Egészségesnek lenni nem csak azt jelenti, hogy éppen nem küzdünk betegséggel, hanem hogy összességében egyensúlyban vagyunk testileg ÉS lelkileg is, melynél befolyásoló tényező lehet társas kapcsolataink mellett a szociális helyzetünk, aktuális lelki állapotunk, és persze a testünk is. Mindez pedig szorosan kapcsolódik az életminőséghez is.

Kezdjük az alapokkal, az egészséges szokásokkal, amenyek rendkívül fontosak a testi-lelki egyensúly megteremtésében. Próbáljuk végiggondolni, mennyire szentelünk figyelmet az alábbiaknak?

  • megfelelő folyadékfogyasztás
  • elegendő zöldség- és gyümölcsfogyasztás, rostbevitel
  • megfelelő mennyiségű és pihentető alvás
  • rendszeres testmozgás


Kifejezetten a lelki egészségünkért rendszeres relaxációval is tehetünk, jó módszer például az autogén tréning, amely a szakemberrel történő begyakorlás után otthon is tovább használható, s bizonyítottan hatékony módszer a stresszkezelésben.

Ugyanígy fontos a társas kapcsolataink ápolása, amelyből szintúgy érzelmileg töltekezni lehet. Lehetőleg olyan személyekkel vegyük körbe magunkat, akik támogatnak minket. A kapcsolattartás egyre személytelenebbé válhat az online tér által, szenteljünk hát minőségi időt barátainkra, családtagjainkra, töltsünk velük személyesen is időt, szervezzünk közös programokat.

Digitális detox napok – tartsunk szünetet a digitális világ használatában. Próbáljuk ki, hogy egy kijelölt napon nem használunk közösségi médiát, nem nyitjuk ki a laptopot, és nem nézünk TV-t sem. A detox napok fókuszáltabbá tehetnek, több idő jut olyan tevékenységekre, amiket eddig halogattunk.

Önegyüttérzés gyakorlása – az önegyüttérzés azt jelenti, hogy megértően viszonyulunk önmagunkhoz olyan helyzetekben, amikor kudarcot vallunk, és objektív érzékelésre fókuszálunk akkor, amikor sikertelennek vagy alkalmatlannak érezzük magunkat. Ez gyakorlatilag egyfajta egészséges viszonyulást jelent önmagunkhoz. Az önegyüttérzésről bővebben ebben a cikkben olvashatnak, klinikusunk tollából: https://pszichoforyou.hu/onmarcangolas-helyett/

Örömteli cselekvések – legyen rutin, hogy olyan tevékenységet is beiktatunk a hetünkbe, amely csak értünk van, amely rólunk szól. Nem kell nagy és drága dolgokra gondolni, azt érdemes végig gondolni, mi az, ami épít minket, amiből töltekezni tudunk, amikor tényleg kikapcsolunk picit?

Az időmenedzsment éppolyan fontos területe életünknek, amelyre érdemes odafigyelni. Ha úgy érezzük elúsznak a mindennapok, nincs egy megtartó keret benne, az sok elvesztegetett energiával is jár. Próbáljunk meg egy viszonylagos rendszert vinni napjainkba. Különösképp fontos lehet a munka területén kialakított hatékony időmenedzsment!

Amennyiben úgy érzi, jó lenne ezekről szakemberrel is beszélni, csapatunk készségesen áll rendelkezésére a Rovienne Pszichológiai Központban.