Ne stresszelj már annyit! Köszi, könnyű mondani...

2025.01.11

Fogadni merünk, hogy a stressz szót biztosan mindenki hallhatta már és használta is bizonyos helyzetben.

Szakmai oldalról közelítve szeretnénk betekintést nyújtani, miképp érdemes tudományosan a stresszt definiálni, és hogy mindez hogy kapcsolódik a biofeedback terápiánkhoz.

Mi fán terem a stressz? 

A stressz nem más, mint a szervezetnek egy nem specifikus válasza különböző ingerekre, amelyek kibillentik az egyensúlyi állapotából és ezáltal alkalmazkodásra kényszerítik a szervezetünket.

Fontos megértenünk a különbséget a sima stressz válasz és krónikus stressz között.

Maga a stressz válasz/reakció az evolúció során alakult ki abból a célból, hogy a szervezetünket felkészítse a megfelelő reagálásra egy adott veszélyhelyzetben, ezzel biztosítva a túlélésünket. Ezt nevezzük Cannon-féle vészreakciónak, kinek elmélete szerint a stresszválasz nem más, mint egy olyan fiziológiás reakció, ami egy vélt vagy valós ártalmas esemény, támadás vagy a túlélésünket fenyegető helyzetben jön létre.

Amikor a szervezetünk érzékeli a veszélyt –amely nem csak fizikai, hanem pszichés kiváltó ok is lehet– az egész testünk reagál és beindul az "üss vagy fuss" vészreakció. Ezt a vegetatív idegrendszer szimpatikus része fogja aktivizálni.

Mi is történik ilyenkor a testünkben? A szimpatikus idegrendszer aktivációjának következtében minden létfontosságú szervünk működése felgyorsul, míg a nem létfontosságú funkciók működése korlátozásra kerül.

  1. A légutak kitágulnak, melynek következtében szaporább és rendszertelenebb lesz a légzésünk. Ez biztosítja, hogy megfelelő mennyiségű oxigén jusson az agyba és az izmok, lehetővé téve ezáltal a megfelelő választ.

  2. A szívritmus nő, megemelkedik a pulzus.

  3. A verejtékmirigyek aktivitása növekszik, az izzadás fokozódik. Ennek következtében pedig a testünk hőmérséklete csökkeni fog, mivel az izzadás hőleadással jár.

  4. A vázizmokban található erek kitágulnak, mert itt van szükség nagyobb vérellátásra ahhoz, hogy a testünk felkészüljön arra, hogy megküzdjön, vagy éppen elmeneküljön a veszélytől.

  5. A mellékvesében az adrenalin és noradrenalin hormonok termelése megnövekszik.

  6. A májban pedig a glikogén glükózzá alakítása zajlik, mely következtében növekszik a vércukor szintünk. Ez szintén az agy és az izmok megfelelő reagálását segíti elő a veszély helyzetre.

  7. Végül az emésztőrendszer és a szaporodási szervek működését korlátozza, mivel ezek aktivizálása és működtetése felesleges energiabefektetés lenne, amely ebben a helyzetben nem segítené elő a túlélést.



Akut stressz esetén a szervezetünk tehát így reagál a fennálló fizikai vagy pszichés fenyegetésre, majd amikor ez a veszély forrás megszűnik, akkor visszaáll nyugalmi állapotba, amiért a paraszimpatikus idegrendszer felelős.

A nyugalmi állapotban a paraszimpatikus idegrendszer a legtöbb szervünk működését lassítja (légzés, szívritmus), valamint az emésztést, az immunrendszert és a szaporodási szerveket aktivizálja. Ez pedig lehetővé teszi számunkra, a regenerálódást, relaxációt és az energiaraktárak feltöltését.


Számos olyan helyzet áll fenn azonban, amikor egy adott fenyegetés esetében sem a menekülés, sem pedig a harc nem lehetséges. Ilyen helyzet lehet például a folyamatosan fennálló anyagi nehézségek, toxikus munkahelyi környezet vagy rosszul működő családi légkör. Amikor tehát bizonyos élethelyzetek vagy körülmények következtében a stressz állandósulttá válik az életünkben és nem tudunk megküzdeni vele, akkor szervezetünkben a szimpatikus idegrendszeri aktivitás kerül túlsúlyba, felborul az egyensúly. Ennek következtében a testünk folyamatosan egy készenléti feszült állapotban van, s mindez a krónikus stressz kialakulásához vezet.

Amikor tartós vagy krónikusan ismétlődő stressz van jelen az egyén életében, akkor az idegrendszer túlterhelődik, amely következtében a szervezetünk elégtelenül alkalmazkodik a stresszhez, és már nem lesz képes visszaállítani a szervezetet a megfelelő egyensúlyi állapotra. Így az alap egyensúlyi állapot teljesen eltolódik, és a szervezet stressz reakciója állandóvá válik, vagyis az alap vagy "nyugalmi" állapotban is egy folyamatos feszülésben lesz a test. Ez lesz a tartós, krónikus stressz állapot, melynek következménye lehet számos tartós betegség kialakulása.


Míg az akut stressz nem okoz jelentős kárt a szervezetben, addig a tartós stressz számos káros következménnyel járhat.
A biofeedback tréning segítségével tehát minden olyan állapotot tudunk kezelni, melynek a hátterében krónikus stressz áll.


Mik lehetnek a krónikus stressz következményei?

Fizikai tünetek:

  • fej-, has-, vagy gerincfájdalmak
  • hasmenés, székrekedés vagy gyakori székelés, vizelés
  • hányinger, szédülés
  • gyakori megfázások vagy influenza
  • mellkasi fájdalom, magas pulzus

Kognitív tünetek:

  • memória problémák
  • koncentrációs nehézségek
  • folyamatos aggodalom, szorongás
  • negatív látásmód

Viselkedéses tünetek:

  • túl sok vagy túl kevés étkezés, stressz evés
  • alvászavarok
  • eltávolodás másoktól fizikailag vagy érzelmileg
  • függőségek (alkohol, cigaretta, kábítószer)
  • feszültséget levezető szokások (pl. körömrágás, dobolás az ujjakkal, tikkelés, hajtekergetés)

Érzelmi tünetek:

  • depresszió, szorongás
  • általános boldogtalanság
  • hangulatingadozások, ingerlékenység
  • túlterheltség érzése
  • magány, elszigeteltség, egyedüllét

Van egy jó hírünk: biofeedback tréningünkkel legyőzhető a krónikus stressz tünetei!


Hogy mi is pontosan a biofeedback?

Bővebben a témáról ebben a blogbejegyzésünkben tájékozódhat, ha pedig részletesen tájékoztatást szeretne szolgáltatásunkról, vegye fel pszichológus szakembereinkkel még ma a kapcsolatot!