Itt a neurofeedback beszámolónk! – interjú egy pácienssel

Tavasszal elindult a Rovienne Pszichológiai Központban a neurofeedback tréning, amelyről több ízben írtunk már (itt és itt), miért is tartjuk egy kiváló korszerű módszernek.
Alig vártuk, hogy interjút készíthessünk minderről egy páciensünkkel, aki vállalta a felkérésünket, természetesen nevét az anonimitás megőrzése érdekében megváltoztattuk.
Laurával készült beszámolónkat olvashatják most, aki a legelső neurofeedbackes pácienseink egyike volt, és túl van már több héttel a tréning befejező 20. alkalma után, ami azért is fontos, mert ekkora várható az elért eredmények tartós megszilárdulása az idegrendszerben.
Először is szeretnénk megköszönni a Központ nevében az interjút, nagyon hasznos lehet az érdeklődőknek első kézből olyan személytől tájékozódni, aki végigcsinálta már a folyamatot.
Nagyon szívesen, emiatt is vállaltam a felkérést, szívesen ajánlom a neurofeedback módszerét, hiszen saját bőrömön tapasztalom a jótékony változásokat. Amikor én kutakodtam az interneten, javarészt gyerekekkel kapcsolatos leírások és cikkek voltak többségében, felnőttekkel kevésbé találtam beszámolót. Szóval miért is ne segítenék a történetemmel másoknak, ha már elérhető Pécsett is a neurofeedback?
Mi miatt kerested fel a Rovienne Pszichológiai Központot?
28 éves vagyok, és az alvásommal gyerekkorom óta vannak problémák. Kezdtem
reménytelenséget érezni ezzel kapcsolatban. Sosem voltam jó alvó, ugyan
szerintem nem vagyok klinikai eset, tehát úgy-ahogy elvoltam a mindennapokban,
de az elmúlt fél évben nagyon fáradt voltam napközben, nem voltak pihentetőek
az éjszakáim, és eljutottam arra a pontra, hogy igenis foglalkoznom kell a
dologgal.
Ugyan nem ébredtem fel sokszor éjjel, viszont mégis fáradtan ébredtem
rendszeresen, pedig a napi kb. 7 óra alvásidő megvolt. Én nem szedtem rá semmi
gyógyszert, nem is akartam volna, csakis legvégső esetben. Próbáltam elalvás
előtt betartani az általános ajánlásokat, pl.: lenyugtatni az elmémet, nem
telefonozni és laptopozni, de mindez nem hozott sajnos érdemi változást. Emellett
a koncentrációmban is éreztem nehézségeket, magamhoz képest szétszórtabb
voltam, nem tudtam egy dologra pár percnél tovább koncentrálni, mindez már
akadályozott a munkámban és magánéletemben is.
Miért pont ránk esett a választásod?
Szimpatikus volt a Központ koncepciója, és hogy csapatban működtök, így kellő bizalommal álltam az elérhető szolgáltatások felé is. Természetesen előtte lecsekkoltam a honlapon a leírásokat, a szakembereket, elolvastam a neurofeedback tréninggel kapcsolatos blogokat, valamint a tréner is megbízhatónak és szimpatikusnak tűnt a bemutatkozója alapján. Én kocsival közlekedek általában, és az is plusz pont volt, hogy könnyen megközelíthető a rendelő, könnyen tudtam parkolni mindig. A Központ nagyon szép kívül-belül, a csapat pedig biztonságot és profizmust sugárzott.
Milyen benyomásod alakult ki a trénerrel kapcsolatban?
Sára egy fiatal, dinamikus, összeszedett pszichológushölgy, aki rendkívül alapos, figyelmes a munkájára és a vele dolgozó páciensre, tehát abszolút figyelembe veszi az egyéni igényeket, nem éreztem, hogy "sablon páciens" lennék. Érződőtt, hogy komolyan veszi a munkáját, emellett sokszor volt rugalmas, ha a helyzet megkívánta.
Tartottál-e valamitől a tréning kapcsán, s ha igen, ez beigazolódott vagy megcáfolódott?
Talán attól, hogy egy helyben kell 40 percet ülnöm úgy, hogy "nem csinálok semmit", ilyen nem nagyon fordul elő a mindennapokban. Először nehezemre is esett, de idővel egyre könnyebben engedtem el magam, a tréning végére már nem okozott problémát, sőt, az ellazulás képességét át tudtam vinni a tréninen kívüli tevékenységeimre is.
Volt-e kellemetlen része a tréningnek?
Nem volt.

Milyen volt maga a tréning, mit mesélnél el egy ismerősödnek belőle? Elköteleződést és koncentrációt igényel, mindemellett nem megterhelőek az alkalmak. Az ember fejére elektródákat raknak, ezek mérik az agyhullámokat. Nézni kell egy tetszőlegesen választott videót, és amikor valamelyik agyhullám a kívánatosnál magasabbra ugrik, akkor a kép megakad, ha visszaáll, akkor újra elindul. Eleinte elég frusztráló volt, hogy megakad a kép, hiába tudja és érti az ember, hogy miért történik ez, viszont ennek a megtapasztalása és jó lereagálása a kezelésében is segít, emellett az élet egyéb területein is hasznos.
Milyen
változást tapasztalsz a tréningek hatására?
Pihentetőbbek lettek az éjszakáim, pedig nem alszom többet, viszont minőségibb, mélyebb az alvásom, könnyebben is kelek reggelente. A koncentrációmon is nagyon sok javulást vettem észre, nem kapkodok össze-vissza, tovább tudok egy feladatra összpontosítani. Ahogy korábban az írtam, a frusztráció kezelésében is látok javulást, sokkal jobban le tudom magam nyugtatni ilyen helyzetekben.
Mikor
kezdted el érezni a pozitív irányú változást?
Tíz alkalom után már érezni lehetett a változást.
Mit tanultál magaddal kapcsolatban a tréning
által?
Talán azt, hogy
még nehezebben fókuszálok csak egy dologra hosszabb ideig, mint azt eredetileg
gondoltam, illetve azt, hogy a frusztációt egész jól tudom már a tréning
hatására is kezelni.
Mennyire érezted megterhelőnek a heti két alkalmat – egyrészről hogy időt szakíts rá, másrészről az idegrendszerednek is egyfajta terhelés volt-e?
Én a heti 2 alkalmat munka és sport mellett is be tudtam iktatni, de ehhez hozzátartozik, hogy nincs még családom, illetve nagyrészt 8-16-ig dolgozom. Ezt a részét csak különösen sűrű heteken éreztem megterhelőnek. Az idegrendszer igénybevételét nagyon változóan viseltem, a tréningeken nagyon kiütközött, hogy milyen lelkiállapotban, energiaszinten voltam. Összességében nem mondanám megterhelőnek, sosem éreztem azt, hogy sok, vagy nem vagyok rá képes, inkább szépen beleépült a mindennapjaimba a tréningre járás.
Ajánlanád-e a módszert másnak?
Igen, különösen szimpatikus benne, hogy nem invazív módszer, számokkal is tényszerűen kimutatható a változás, hiszen az elején, majd a tizedik alkalomnál és a legvégén is történik szoftveres bemérés és annak eredményét mindig megnéztük és megbeszéltük a trénerrel. Mivel éreztem a hatását több problémámmal kapcsolatban is (alvászavar, koncentrációs nehézség, stresszkezelés) így bátran ajánlom tovább a neurofeedbacket!
És a Központot?
Igen, nagyon szép a környezet, tényleg exkluzív lett a rendelő, de mégis barátságos a belső tere. Nekem nagyon szimpatikus, hogy több szakember megtalálható, nagyjából bármilyen lelki problémával fordulhatunk hozzájuk, lesz megfelelő szakember a megkeresésre. Egyébként bárkivel találkoztam a központon belül, mindenki nagyon kedves, közvetlen volt, nem volt klasszikus orvosi rendelős benyomásom
Szuper, köszönjük a visszajelzést, nagyon örülünk a pozitív változásoknak, és reméljük újra tudunk kérdezni téged hosszabb idő elteltével is az elért eredmények tartósságáról. Legjobbakat kívánjuk addig is!