Gyakran ismételt kérdések

2023.09.24

Blogbejegyzésünkben pár olyan kérdést járunk körbe, amelyek a legtöbbször felmerülnek, ha a pszichológusokról esik szó.


Aki pszichológushoz megy, beteg?


Életünk során számos problémával kell szembe nézzünk. Azok, akik szeretnének teljesebb, boldogabb életet élni, éppúgy felkeresnek szakembert, mint akik súlyosabb, klinikai szintű problémával küzdenek.


Sokan kérnek segítséget tehát élethelyzeti nehézségben, sorsfordító döntések előtt, szülőkkel, párkapcsolattal, munkahellyel kapcsolatos konfliktusok kapcsán, de olyan megkeresés is előfordul, akinek igénye van az önismereti munkára, és szeretné önreflexivitását növelni. Szintúgy jelentkeznek szorongásos, pánikos tüneteket észlelők, hangulatukban változást tapasztalók is, illetve számos más pszichiátriai kórkép esetén is felkeresnek szakembert.

Mi a különbség a pszichológus és pszichiáter között?


A pszichológus bölcsészettudományi karon képződik, majd okleveles pszichológusként érdeklődési körének megfelelően továbbképződhet (pl. felnőtt vagy gyermek klinikum, tanácsadó szakképzés, társadalom- és szervezetpszichológiai szakirány, sportpszichológia, szexuálpszichológia, hogy csak a leggyakoribbakat említsük). Az emberi lélek és elme, a személyiség átfogó vizsgálata és részletes elemzése képezi feladatát, lelki folyamatokkal, az azokat befolyásoló tényezőkkel operál.

A pszichiáter orvosi egyetemet végzett, majd szakvizsgázott a pszichiátria területén, amely a lelki betegségek biológiai alapjaival foglalkozó tudományág. Szükség esetén gyógyszeres terápiát tud elrendelni, receptet írni. Fontos tudni, hogy a legjobb, ha a két szakember munkájukban szükség esetén támogatják, segítik, kiegészítik egymást! Központunkban mi is így dolgozunk.

Mi a különbség a pszichológus és a klinikai szakpszichológus között?


Okleves pszichológussá 5 éves egyetemi képzés után válik az illető, kompetens pszichológiai tanácsadásban, alapvetően egészséges emberekkel való foglalkozásban, tehát sokkal szűkebb a hatóköre.

Klinikai szakpszichológussá egy plusz 4 éves, posztgraduális, egészségügyi, erős gyakorlati és elméleti tudást adó szakképesítés árán válik a pszichológus, a klinikai szakpszichológusok a Magyar Orvosi Kamara hivatalos tagjai. Mindehhez a szakvizsgán felül szükséges legalább 150 óra, kiképző pszichoterapeutánál eltöltött önismeret is, és általában valamilyen módszerspecifikus képzést is párhuzamosan elvégeznek.

A klinikai szakpszichológus munkájának fő vonalát a lelki rendellenes működések, pszichés zavarok diagnosztizálása, kezelése, a gyógyító munka teszi ki, de természetesen kompetens egészséges, pszichés tünetektől mentes egyénekkel is foglalkozni, valamint mentálhigiénés tevékenységben is, egészségfejlesztésben, egészségvédelemben.


Mivel tud többet egy szakember annál, mintha megbeszélném a bajomat egy barátommal?


Nem vitás, hogy nagyon fontos támogató szerepet tölthetnek be barátaink életünkben. Ugyanakkor egy pszichológussal való közös munka jóval több annál, mint hogy valaki csak "kibeszéli" magából a problémáit. Pszichológusnál nincs helye elfogultságnak, évek gyümölcseként megszerzett háttértudásának és tapasztalatának segítségével kívülről lát rá a hozott problémára, és szakértelmével egyfajta tükörként jelez vissza. Míg a barátok hajlamosak konkrét tanácsot adni, addig a szakember ehelyett hozzásegíti páciensét saját megoldásainak megtalálásához, amely hosszú távú változást fog eredményezni.

Egyedi, szakmai nézőponttal és visszajelzéssel mélyebben megismerheti és megértheti önmagát, saját megoldásaira könnyebben rálelhet. Az élmények megértése és érzelmeinek átdolgozása révén könnyebben és jobb minőségben képes lesz irányítani saját életét.

A Rovienne Pszichológiai Központban komplex pszichológiai és pszichiátriai ellátást biztosítunk felnőttek és gyermekek részére egyaránt, kiegészülve gyógypedagógiai fejlesztéssel is.


Tekintse meg munkatársainkat!