Felnőttkori ADHD

Blogbejegyzésünkben szeretnénk egy rendkívül fontos témát érinteni, mégpedig
a felnőttkori ADHD-t. Az ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) egy
olyan neurológiai rendellenesség, amely sok ember életét érinti, azonban a
diagnózis felállítása és a megfelelő támogatás megszerzése nem mindig egyszerű.
A Rovienne Pszichológiai Központban elkötelezettek vagyunk az ADHD-val élő felnőttek segítésében, így szeretnénk megosztani Önökkel pár lényeges információt ezzel kapcsolatban.
Mi is az az ADHD?
Olyan neurológiai rendellenesség, amely a figyelemhiány, a hiperaktivitás és az impulzivitás jellemzőivel jár. Bár az ADHD leggyakrabban gyermekkorban kerül felismerésre, sok ellátásba nem került felnőtt is érintett lehet. Az ADHD felnőttkorban is jelentkező tünetei közé tartozhat a figyelem fenntartásának nehézsége, a szervezési problémák, a szétszórt gondolkodás és a fokozott nyugtalanság.
A zavar időben történő felismerése, pontos diagnosztizálása és kezelése rendkívül fontos nem csak a gyermek, hanem a felnőtt korosztály számára is. A diagnózis segít megérteni a korábban tapasztalt nehézségeket és kihívásokat, és a megfelelő támogatás kialakításában is segítségünkre lehet. Az ADHD-val élő felnőttek számára a diagnózis lehetőséget ad hatékonyabb kezelési stratégiák kidolgozására, és ezáltal egy jobb életminőség elérésére is.

Az ADHD diagnózisának felállítása
Felnőttek esetében is több lépésből áll ez a folyamat. Elsőként a legfontosabb, hogy konzultáljon egy szakemberrel, aki átbeszéli Önnel a tüneteket, a korábbi tapasztalatokat és a vele járó kihívásokat. Ezután további vizsgálatok következhetnek, például pszichológiai és neuropszichológiai tesztek kerülnek felvételre klinikai szakpszichológus által, amelyek segítenek a diagnózis megerősítésében vagy kizárásában. A kivizsgálás során a szakember figyelembe veszi a tünetek időtartamát, a tünetek jelentkezését több környezetben (például a munkahelyen és a személyes életben), valamint a tünetek hatását a mindennapi életre.
Kezelése
Az ADHD kezelése felnőttkorban általában többféle megközelítést foglal magában. Ez lehet viselkedésterápia, gyógyszeres kezelés, életmódbeli változtatások és támogató intézkedések kombinációja. A szakember segít megtalálni Ön számára azt a kezelési tervet, amely a legjobban megfelel az egyéni szükségleteinek. A viselkedésterápia segíthet abban, hogy megtanulja kezelni a figyelemhiányt, a szervezési nehézségeket és az impulzivitást. Emellett az életmódbeli változtatások is fontosak lehetnek. Például a rendszeres testmozgás, az egészséges étkezés és az alvási szokások javítása mind hozzájárulhatnak a tünetek enyhítéséhez. Fontos továbbá a támogató intézkedések bevezetése a mindennapi életben, például a strukturált időbeosztás, a feladatok felosztása kisebb részekre, és a megfelelő támogató környezet kialakítása.
Fontos megemlíteni, hogy az ADHD nem azt jelenti, hogy Ön valamiben is kevesebb lenne!
Sok felnőtt sikeresen kezeli az ADHD-t és képes érvényesülni a munkájában, kiegyensúlyozottabb a magánéletben és a személyes kapcsolataiban. Az ADHD diagnózisa és a megfelelő terápia segíthet
abban, hogy jobban megértse önmagát, és megtalálja a módját annak, hogy a
legjobbat hozza ki önmagából a legtöbbet.

Pszichiáter szakorvosunk a pszichiátriai kivizsgálást, a terápiás terv kialakítását és a további gondozást végzi, míg felnőtt klinikusaink a pszichodiagnosztikába kapcsolódnak be a kivizsgálás fázisában.
Reméljük, hogy ezzel a rövid, lényegre törő bejegyzéssel jobban érhetővé válik a felnőttkori ADHD, és hogy felnőtt korban is éppúgy szükséges lehet a komplex kivizsgálás. További kérdés esetén a pécsi Rovienne Pszichlógiai Központ szakemberei készségesen állnak rendelkezésére.